STYL INDUSTRIALNY
STYL INDUSTRIALNY

 

 

Historia

Styl Industrialny pochodzi z Nowego Jorku, w połowie XX wieki istniało wiele budynków przemysłowych, które ludzie zaczęli adaptować do zamieszkania. Tak właśnie powstały pierwsze lofty (z angielskiego poddasza, strychy), nietuzinkowe i ciekawe wysokie wnętrza urządzane w porzuconych fabrykach. Lofty szczególnie upodobali sobie artyści, tworzyli w nich studia, które wyglądały oryginalnie i były przestrzenne co stwarzało im świetne warunki pracy. W Polsce moda na lofty pojawiła się dość późno, pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Wysokie mieszkania urządzone w industrialnym stylu szybko stały się popularne, ich niepowtarzalny styl szybko został wyznacznikiem dobrego gustu i luksusu.

 

 

źródło: Garden Trading 

 

Główne cechy

Podstawowa cecha charakteryzująca styl industrialny to duża przestrzeń, najlepiej aby sufit był wysoki, a pomieszczenia otwarte. Oczywiście nie wyklucza to urządzania mniej przestrzennych wnętrz w stylu industrialnym, wymagają one jednak o wiele więcej pracy. W mieszkaniu nie powinny pojawiać się granice między strefami, wszystko powinno się harmonijnie komponować i tworzyć jedną całość. Najlepszym rozwiązaniem będą jednolite meble tej samej wysokości, warto także zrezygnować ze ścian. Otwarte pomieszczenie, w którym znajduje się kuchnia, jadalnia i strefa wypoczynku sprawi, że wnętrze będzie wydawało się przestronne i duże. Optycznie powiększymy wnętrze wykorzystując jasne kolory na ścianach. Dobrym rozwiązaniem są również ciemne podłogi, kontrastujące z jasnymi ścianami sprawią, że nasze pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe. Styl industrialny wydobywa historię wnętrza, ceglane ściany czy stalowe szyny powinny być eksponowane, a nie ukrywane. Gdzie jeszcze sprawdzi się ten styl? Może wydawać się to absurdalne ale będzie świetnym pomysłem na aranżację kawalerki. Dlaczego? Ponieważ w jednym pomieszczeniu możemy stworzyć kuchnię, jadalnię i strefę wypoczynku, dzięki takiemu rozwiązaniu kawalerka będzie wydawała się większa i stanie się funkcjonalna.

 

 

 

Materiały i kolory

Jak już zostało wspomniane powinna zostać wydobyta historia wnętrza, czyli cegły, nierówne i szorstkie ściany, zacieki, beton, stal i stare drewno. Kolor przewodni mieszkania to biel i szarość, jeśli chodzi o dodatki, warto wykorzystać takie kolory jak ciemna czerwień, żółty czy turkus. Materiałem dominującym w stylu industrialnym jest również stal, najczęściej pokryta jest ona rdzą i wygląda na zniszczoną, pojawia się też świeża stal, jednak dalej nie jest ona całkiem gładka.

Podłoga powinna być wykonana ze starego drewna bądź paneli je imitujących, niektórzy do wykonania podłogi wykorzystują również beton, to rozwiązanie szczególnie popularne jest w łazienkach. W mieszkaniach gdzie nie możemy pozwolić sobie na wykorzystanie prawdziwej cegły sprawdzą się materiały ją imitujące bądź też fototapety.

 

 

Meble i dodatki

W meblach ceniona jest głównie prostota, funkcjonalność i stary wygląd. Możemy wykorzystać stare meble, które posiadamy i dzięki niewielkim zmianom dopasować je do wnętrza. Możemy również kupić meble już stylizowane na styl industrialny. Dodatki stanowią niewielką część wystroju, powinno pojawiać się tylko kilka ciekawych i przyciągających wzrok drobiazgów. Możemy wykorzystać lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie. Zrezygnować powinniśmy z zasłon gdyż ważne jest aby w pomieszczeniu cały czas było światło, do oświetlenie możemy także wykorzystać lampy o ciekawych kształtach, które dodatkowo będą stanowiły ozdobę wnętrza.

 

 

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Pobieranie danych...
Sklep internetowy Shoper.pl